Windows Püf Noktaları

KAYITLI KULLANICI İSMİNİ DEĞİŞTİRMEK

Windows 95'i kurarken sizden bir isim alınır ve bundan sonra Windows 95'in kayıtlı kullanıcısının ismi burada verdiginiz isim olarak akılda tutulur. Daha sonra da bu ismi degiştirmek için ne kadar arasanız bir menu veya komut bulamazsınız. Ancak kurulum esnasında hatalı bir isim girmişseniz, veya bu ismi çok değiştirmek istiyorsanız ne yapacaksınız?

        &nbspBugünkü püf noktamız bu konuya eğiliyor. Windows 95'in kayıtlı kullanıcı ismini degiştirmek istiyorsanız Başlat menüsünden Çalıstır komutunu çalıştırın, REGEDIT yazıp Enter tuşuna basın. REGEDIT uygulaması ekrana gelince HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Current Version bölümüne gidin. Bu bölüme gidince sağ tarafta RegisteredOwner seçeneğini göreceksiniz. Üzerine çift tıklayın. Değer bölümünde kayıtlı kullanıcı ismini değiştirebilirsiniz.

          Kayıtlı kullanıcı ismine ek olarak firma ismini de değiştirebilirsiniz. Bunun için de yine aynı yerdeki RegisteredOrganization anahtarının değerini degiştirmeniz gerekiyor. Yaptığınız değişikliklerin aktif olması için Windows 95'i kapatıp açmanıza gerek yok, girer girmez aktif olacaktır.

          Not: REGEDIT ile kayıt düzenleyicisi oyunları yaparken REGISTRY'nin yedeğini almayı unutmuyorsunuz degil mi?

AĞ KAYNAKLARINDA GİZLEME YAPMAK

 

          Windows 95'in en faydalı özelliklerinden biri ağ desteğinin son derece iyi olması. Özellikle küçük ofislerde ağ üzerinde kaynakları paylaştırmayı son derece kolay hale getiriyor. Aynı zamanda geniş ağ yapılanmalarında da iyi iş görüyor.

        &nbspBildiğiniz gibi ağ komşuları simgesine tıklayıp istediğiniz bilgisayarı seçerek içinde paylaşılan kaynakların listesini alabiliyorsunuz. Peki bilgisayarınızda paylaşılan kaynakların sadece belli kişiler tarafından görülmesini, ağa bağli olan diğerlerinin görmemesini istiyorsanız ne yapacaksınız?

          Ağ kaynaklarınızı Ağ Komşuları penceresinde göstermemenin en kolay yolu adının sonuna bir dolar ($) işareti koymaktır. Paylaşılan kaynağın uzerine gidin, sağ fare düğmesine basın, Paylaşım komutunu çalıştırın. Paylaşım adının en sonuna $ işaretini ekleyin. Artık bu kaynağı ağ komşuları penceresinde kimse göremeyecek. Ancak adını direkt olarak verip erişebilecekler.Diyelim bilgisayarınızın ağ üzerindeki adı MUHASEBE, paylaştırılan kaynağın adı da DENEME$. Bu klasore erişmek isteyen kimse Başlat menüsünde Çalıştır komutunu çalıştıracak, \\MUHASEBE\DENEME$ yazıp Enter tuşuna basacak ve kaynağı görecek.

 

DOS PROGRAMLARINA YARDIMCI KOMUTLAR

Eğer kısayol atayarak çalıştırmakta olduğunuz bir DOS uygulamasına parametre yollamak istiyorsanız, önce kısayolun simgesini bulun, sağ fare düğesine basın. Ekrana gelecek olan menüden özellikler komutunu çalıştırın. Program bölümüne gidin ve DOS programını çalıştıran komutun soluna bir soru işareti ekleyin (örneğin: C:\DOS\TREE.EXE ?). Tamam düğmesine basın. Artık bu kısayola çift tıkladıgınızda ekranda küçük bir diyalog kutusu açılacak ve sizden programa yollanacak olan parametreleri girmenizi isteyecektir. Eğer programa parametre yollamak istemiyorsanız direkt olarak Enter tuşuna basabilirsiniz

DOS PROGRAMLARINA DOSYA VEYA KLASOR YOLU YOLLAMAK

 
Zaman zaman DOS programlariniza bir klasor veya dosya yolu yollamak isteyebilirsiniz. Bunu yapmanin en kolay yolu bir DOS penceresinde programi calistiracak olan komutu yazmak, daha sonra da klasoru veya dosyayi surukleyip DOS penceresinin icerisine yollamaktir. Klasor veya dosya yolu otomatik olarak DOS programina parametre olarak verilecektir.   
 

DOS PENCERESINDEN VERI KOPYALAMAK     

Bir DOS penceresinde yazan bir metni Windows 95 programlarinda kullanmak uzere panoya atmak istiyorsaniz butun yapacaginiz DOS penceresinin sol ust tarafindaki birinci dugmeye basmaktir. Bu dugme basili durumda kaldiginda DOS penceresinin icerisinde kopyalamak istediginiz metni sol fare tusuna basip surukleyerek secin ve Enter tusuna basin. Secili alan icerisindeki metin direkt olarak panoya kopyalanacaktir.   

WINDOWS 95 ALTINDA CALISMAYAN DOS UYGULAMALARI         

 
Windows 95 altinda uyumlu olarak calismayan DOS programlarini Windows 95'ten cikip DOS'ta calistirabilirsiniz. Bu tur bir duzenleme yapmak ve ilgili DOS programini kapattiginizda Windows 95'i otomatik olarak tekrar baslatmak istiyorsaniz DOS programini calistirdiginiz kisayol simgesinin uzerine gelin, Alt tusuna basili tutarak cift tiklayin. Ozellikler penceresi acilacaktir. Program bolumune gelin ve Gelismis dugmesine basin. MS-DOS kipi secenegini aktif hale getirin. Tamam dugmesine basin. Artik bu kisayolu kullandiginizda Windows 95 butun programlari ve Windows 95 oturumunu kapatacak ve programi Real DOS'ta calistiracaktir. Programi kapattiginizda Windows 95 otomatik olarak yeniden baslatilacaktir.
 

KISAYOLLARIN İSİMLERİNİ YOK ETMEK

          Masaustunuzdeki kisayol simgelerinin isimlerini yok etmek istediginizde isim icin sadece bosluk koymanin yeterli olmayacagini goreceksiniz. Bunun nedeni eninde sonunda kisayol simgelerinin de lnk uzantili dosyalar olmalari ve isimsiz olmalarinin mumkun olmamasidir. Ancak isimsiz simge yaratmak imkansiz degildir elbette. Butun yapacaginiz ismini yoketmek istediginiz simgenin uzerine gitmek, secili duruma getirmek ve F2 tusuna basmaktir. Bunu yaptiginizda simgenin ismi secili duruma gelecektir. Alt+0160 tuslarina basin, simgeye bosluk isim olarak verilecektir. Ayni klasordeki baska simgelere de bos isim vermek istediginizde aklinizda olsun, Alt+0160 tuslarina bastiktan sonra bir kere bosluk tusuna basin. Diger simgeler icin de bosluk sayisini artirin. Boylece bir suru isimsiz simgeniz olacak.

İNTERNET BAĞLANTINIZI ÇABUKLAŞTIRIN

 

          Eger Internet servis saglayiciniza baglanirken Windows 95'in kendi cevirmeli ag programini kullaniyorsaniz  modem baglanti yaptiktan, gurultu keslidikten sonra sonra ekranda baglanma icin bir sure beklemek caninizi sikiyor olabilir.

          Bu sureci hizlandirmak icin once Cevirmeli Ag klasorune girin, ilgili baglantinin uzerine sag fare dugmesi ile tiklayin, acilan menuden Ozellikler komutunu calistirin. Sunucu tipinde NETBEUI ve IPX/SPX UYUMLU seceneklerini kapatin. Gelismis secenekler bolumunden de aga Oturum Ac secenegini kapatin. Tamam dugmesine basarak diyalog kutusunu kapatin. Baglantilariniz bir nebze cabuklasacaktir. 

BMP'LERI ACMADAN GORUN

Windows klasoru altinda cesitli BMP resim dosyalarinin oldugunu bilirsiniz. Kendi sectiginiz bazi resimleri de BMP formatinda sakliyor olabilirsiniz. Her zaman bu dosyalarin ismine bakarak icinde hangi resimlerin oldugunu anlamak kolay olmayabilir. Peki klasor pencerelerinde veya Windows Gezgini icinde bu dosyalarin sadece simgelerine bakarak iclerinde hangi resim oldugunu anlamak ister misiniz?

1) Kayit Duzenleyici'de HKEY_CLASSES_ROOT\Paint.Picture\DefaultIcon tusunu secin.

2) Paint.Picture altinda boyle bir tus yoksa kendiniz yaratin ve tusa DefaultIcon adini verin

3) Bu tus secili iken sag bolmede Varsayilan (Default) degerinin uzerine cift tiklayin ve degeri %1 olarak degistirin.

4) Windows'u tekrar baslattiktan sonra tum BMP dosyalarinizin simgesinde icindeki resimleri goreceksiniz. Isterseniz klasor penceresinde (veya Windows Gezgini'nde) Gorunum*Buyuk Simgeler komutunu secip resimleri daha iyi gorebilirsiniz.

CD-ROM SURUCUSUNU ESKI HALINE GETIRMEK

 
          CD-ROM surucunuz eskiden icine bir CD koyup kapattiginizda program CD'si ise program otomatik olarak calisiyor, ses CD'si ise otomatik olarak calmaya basliyordu ancak simdi boyle yapmiyor. Bunun cozumu nedir? Asagidaki adimlari takip edip CD-ROM surucunuzu eski munis haline getirebilirsiniz.

1. Denetim Masasinin Sistem simgesine cift tiklayin.
<
2. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Aygit Yoneticisi bolumune girin. Burada sisteminize bagli olan aygitlarin bir listesini bulacaksiniz. Bu listede CD-ROM surucunuzu bulun ve uzerine cift tiklayin

3. Yeni bir diyalog kutusu acilacak. Bu diyalog kutusunun Ayarlar bolumune gelin. Otomatik ekleme uyarisi secenegini aktif hale getirin.

4. Tamam dugmesine basarak diyalog kutusunu kapatin. Artik CD-ROM surucuye takilip cekmece kapatildiginda programlar otomatik olarak calisacaklardir
 

BASLAT MENUSUNDEN PROGRAM SILMEK

Windows 95'in Baslat menusu programlariniza kisa yoldan erismek icin gayet iyi dusunulmus bir ozellik. Ancak zamanla (ozellikle bizler gibi sik sik sisteminize yeni programlar yukleyen PC kullanicilarindan iseniz) Baslat menusu inanilmaz kalabalik olur, neyin nerede oldugunu bulmak cok uzun zaman alabilir.

          Baslat menusune bir bahar temizligi yapmanin zamani geldi. Baslat menusunden menuler ve simgeler silmenin en kestirme yolu arac cubugu (simge haline donusturulmus olan programlarin yerlestigi yatay cubuk) uzerinde bas bir yere sag fare dugmesi ile tiklamak, ekrana gelecek olan menuden Ozellikler (properties) komutunu calistirmaktir. Burada ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Baslat menusu programlari (start menu programs) bolumune gidin, Kaldir (remove) dugmesine basin. Simdi acilacak olan diyalog kutusunu kullanarak istediginiz Baslat menusu ogesini silebilirsiniz. Bir ogeyi silmek icin uzerine gitmek, secili duruma getirmek ve Kaldir (remove) dugmesine basmak yeterlidir.

          IE 4.0 kullanicilari icin bundan daha kolay bir yol var, ancak biraz fare pratigi gerektiriyor. Butun yapacaginiz silmek istediginiz Baslat menusu ogesini calistirir gibi yapip, uzerine geldikten sonra sag fare dugmesine basip ekrana gelen menuden Sil (delete) komutunu calistirmak.

WINDOWS 95'İ BAŞKA BİR SABİT DİSKE TAŞIMAK

 
Yeni bir sabit disk aldınız, veya bir yerlerden bir sabit diski buldunuz. Sisteminizde Windows 95 kullanıyorsunuz ve hiç bir şeyi değiştirmeden Windows 95'i bu yeni sabit diske kopyalamak, çalışmalarınıza devam etmek istiyorsunuz.

          Bu, son derece dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Genelde PC kullanıcıları direkt olarak kopyalamanın bu problemi çözeceğini sanarlar ve pek yanılırlar. Kopyalanan Windows 95'lerin yüzde 95'i yeni sabit diskte çalışmaz.

          Bu işlemin nasıl yapılacağını anlatan bir belge var. Buraya alamayacağımız kadar uzun olan bu belgenin Internet adresi:

          http://support.microsoft.com/support/kb/articles/q166/1/72.asp           Adımlar aynen takip etmeniz gerekiyor. Bu sayfaya ulaşmak için önce Microsoft'un sitesine kayıt olmanız gerekiyor, adınız ve email adresinizi vereceğiniz bu kayıt süreci son derece kısa, hem de Microsoft'un sitesine kendinizi tanıtmış oluyorsunuz. Kayıt olduktan sonra belgeye ulaşabilir, kağıda dökebilir ve oradaki adımları AYNEN takip ederek Windows 95'inizi başka bir sabit diske çoğaltabilirsiniz.
 

KLASORLERI DAHA SIK GUNCELLEYIN

          Bir klasorun icerigi degistiginde Windows 95 bunu hemen anlayamiyor ve klasor penceresini F5 ile tazelemek gerekiyor. Bu tazeleme isini Windows 95'e daha sik ve daha hizli yaptirtmak, boylece degisikliklerinizin aninda klasor penceresine yansimasini istiyor olabilirsiniz.

          Bunu yapmak icin basit bir REGISTRY ayari var. Baslat menusunden Calistir komutunu calistirin. REGEDIT yazip Enter tusuna basin.
HKEY_LOCAL_MACHINE/System/CurrentControlSet/con trol/Update bolumune gelin. Sag taraftaki pencere icerisinde UpdateMode anahtarina gelin, sag fare dugmesine basin ve acilacak olan menuden Degistir komutunu calistirin. Acilacak olan pencerede 01 degerini 00 olacak sekilde degistirin. Regedit uygulamasini kapatin, Windows 95'i kapatip acin. Artik klasor pencereleriniz daha hizli guncellenecektir.

Ve bir de bonus puf noktasi

GEZGININ BASLANGIC KLASORUNU DEGISTIRMEK         

 
Windows Gezgininin ilk acildiginda icerigini gosterdigi klasoru degistirmek istiyorsaniz, once Windows Gezginini calistiran kisayolu bulun. Sag fare dugmesi ile tiklayin ve acilacak olan menuden Ozellikler komutunu calistirin. Acilacak olan diyalog kutusunun Kisayol bolumune gidin. Hedef bolumundeki satiri asagidaki sekilde degistirin.
explorer.exe /n, /e, (surucu:\yol\klasor( Burada (surucu:\yol\klasor) bolumune gezginin acmasini istediginiz klasorun adresini tam olarak girmelisiniz
 

MESAJ KLASORLERINIZI SIKISTIRIN

Eger Internet veya Intranet postalariniz icin Windows'un Exchange, Outlook gibi mail programlarini kullaniyorsaniz, ayni zamanda da yogun bir posta trafigi yasiyorsaniz, postalarinizin tutuldugu klasor ve dosyalarin zaman zaman sistiklerini bilmenizde yarar var. Bu yuzden bu dosyalari arada bir sikistirmak, duzenli olarak bahar temizligi yapan bir Windows 95 kullanicisinin aklinda bulunmasi gereken bir operasyon. Exchange kullaniyorsaniz Denetim Masasina gelin, Posta ve Faks simgesine cift tiklayin. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Servisler bolumune gelin, Kisisel Klasorler secimini yapin ve Ozellikler dugmesine tiklayin. Simdi sikistir dugmesine basin. Outlook Express kullanicilari programlarini acacaklar, Dosya menusunden Klasor * Tum Klasorleri Sikistir komutunu calistiracaklar. Diger e-posta programlarini kullanan kullanicilar da Secenekler menusunde bu tur bir secenek bulabilirler. Ornegin yine populer bir e-posta programi olan Eudora'da bu islem mesaj klasorunun penceresinin sol alt tarafindaki dugmeye (uzerinde xxx / xxxx yazan dugme) basarak yapiliyor.

EKRAN KORUYUCUSUNU ISTEDIGINIZ ANDA CALISTIRMAK

 
          Eger yerinizden kalkarken ekran koruyucunuzu tek bir tusla aktif hale getirmek istiyorsaniz, onun icin bir kisayol yaratmali ve bu kisayola da bir kestirme tus atamalisiniz. Windows gezginini kullanarak ekran koruyucunuzu bulun. Ekran koruyuculari dosyalari genelde Windows rehberinde bulunurlar ve soyadlari da SRC seklindedir (or: mystery.src). Ilgilendiginiz ekran koruyucusunun dosyasini bulduktan sonra sag fare dugmesine basarak bu dosyayi masaustune surukleyin ve fare dugmesinden elinizi cekin. Ekrana gelecek olan menuden "burada kisayollar yarat" secenegini tercih edin. Masustunde bu ekran koruyucusunu calistiracak olan bir kisayol yaratilacaktir. Bu kisayol uzerine cift tiklayarak ekran koruyucunuzu calistirabilirsiniz.

          Simdi bu kisayola bir kestirme tus atamaya geldi sira. "alt" tusuna basin ve basili tutun, kisayol simgesinin uzerine cift tiklayin. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Kisayol bulumune gelin. Kestirme Tus alanina inin ve ekran koruyucunuzu calistirmak icin kullanacaginiz kestirme tusa basin. Bastiginiz tus kombinasyonu bu satirda goruntulenecektir. Ornek icin asagidaki resme bakabilirsiniz. Kisayol tusunu boylece belirledikten sonra Tamam dugmesine basin. Kisayol tusunuzu denemek icin masaustunde bos bir yere tiklayin. Daha sonra da kestirme tus kombinasyonu olarak belirlediginiz tuslara ayni anda basin (or: "ctrl" "alt" "e"). Eger ekran koruyucunuz aktif olduysa, basardiniz demektir.

WINDOWS GEZGININDE DOSYALAR SIRALAMAK

Windows gezgininin Ayrintilar goruntu modunda (Gorunum menusunden Ayrintilar komutunu calistirinca ekrana gelen goruntu) dosyalari tek bir fare tiklamasi ile istediginiz gibi siralayabileceginizi biliyor musunuz. Bunun icin Gezgin penceresinin ust tarafindaki bolum basliklarini (Adi, Boyut, Tur, Degistirme gibi) kullanacaksiniz.

          Bu basliklara fare ile tikladiginizda uzerinde yazan dosya ozelligine gore dosyalar siraya sokulurlar. Ayni yere bir kere daha tiklarsaniz, bu kez de siralama tersten yapilir. Ornegin Boyut uzerine tiklarsaniz dosyalar pencere icerisinde kucukten buyuge dogru siralanacaktir. Ayni yere bir defa daha tiklarsaniz bu sefer de dosyalar buyukten kucuge siralanacaklar. Boylece bir gezgin penceresinin icerisindeki dosyalari istediginiz kriterlere gore (Adinin ilk harfi, dosyanin buyuklugu, harf sirasina gore dosya turu veya dosyanin son degistirilme tarihi gibi) siralamaniz, mumkun olmakta, dolayisiyla da aradiginiz dosyayi bulmaniz kolaylasmaktadir.
ozel bonus puf noktasi.... ----------------------------------------------------------------------------------------------------

GEZGIN PENCERESININ SUTUN GENISLIKLERINI AYARLAMAK         

 
Windows gezgininin Ayrintili goruntusunde sutun genisliginin az olmasindan dolayi uzun dosya isimlerinin tamamini gormekte zorlaniyorsaniz sutun genisligini en uzun dosya ismini de tam gosterecek sekilde en uygun boyuta otomatik olarak getirebilirsiniz. Bunun icin butun yapacaginiz sutun basliklarini ayiran sag taraftaki cizgi uzerine fare imlecini getirip cift tiklamak. Sutun genisligi otomatik olarak ayarlanacaktir. Ayni puf noktasi Boyut, Tur ve Degistirilme Tarihi gibi sutunlar icin de gecerlidir elbette.
 

DAHA BUYUK ARAC CUBUKLARI

          Windows 95 uygulamalarinin arac cubuklarinin boyutlarinin kucuk olmasindan muzdarip olan Windows 95 kullanicilarindan biri misiniz? Eger durum boyleyse size iyi bir haber vereyim, Windows 95 arac cubuklarinin boyutunun ayarlanmasina imkan tanimaktadir. Arac cubuklarinin boyutunu ayarlamak icin masaustunde bos bir yere sag fare dugmesi ile tiklayin, ekrana gelecek olan menuden Ozellikler komutunu calistirin. Burada acilacak olan diyalog kutusunun Gorunum bolumune gidin. Burada da yaninda Oge yazan asagiya dogru acilan liste kutusunda kaydirma Cubugu ogesini bulun. Hemen yanindaki Boyut secenegini istediginiz gibi artirip azaltabilirsiniz. Arac cubugunun boyutunu yukaridaki ornek penceresini kullanarak ayarlayabilirsiniz.

          Makul bir boyut sectikten sonra Tamam dugmesine basarak diyalog kutusunu kapatin. Artik Windows 95 uygulamalarinda arac cubuklarini iskalamayacaksiniz.

Dos Penceresinden Explorer

 
Bir DOS oturumunda calisirken o an calismakta oldugunuz klasoru Windows 95 icinde Explorer penceresinde goruntulemek istediginizde butun yapacaginiz komut satirindan

EXPLORER.
Yazip Enter tusuna basmak. Bir bosluk ve noktayi unutmayin. Bunu yaptiginizda otomatik olarak bir pencere acilacak ve icerisinde o anda calismakta oldugunuz klasorun icerigi goruntulenecektir. Eger klasor icerigini goruntulemek icin Explorer'in sol taraftaki agac yapili panelini de goruntulemek istiyorsaniz komut satirinda EXPLORER /e
Yazip Enter tusuna basmalisiniz.
 

Adresinize Hızlı Ulaşın

          Navigator Bir Web adresine ulaşmak için, önce Internet Explorer'ı çalıştırıp sonra adresi yazmak zorunluluğunuz vardır. Oysa adrese ulaşmanın daha kolay ve çabuk bir yolu mevcut. Başlat (Start) menünüzdeki, Çalıştırı (Run) açın. Daha sonra buraya Web adresinizi yazın. Windows otomatik olarak Internet Explorer'ı çalıştıracak, Internet'e bağlayacak ve sizi istediğiniz adrese ulaştıracaktır. Başlat menüsüne ve Çaalıştır'a hızlı ulaşmak için Ctrl+Esc tuşlarına basıp daha sonra iki kere yukarı ok tuşuna basmanızı tavsiye ederim. Ancak bazı bilgisayarlarda enerji koruma sistemleri olduğu için Oturumu Kapat (Shut Down) seçeneğinden önce Askıya Al (Suspend) seçeneği gelebilir. Bu durumda olan kişiler yukarı ok tuşuna üç kez basmalıdırlar.

http Yazmayın

 
Internet Explorer'ı çalıştırdığınız zaman Giriş (Home) adresine gidecektir. Siz farklı bir adrese gidiyorsanız, başka bir adres yazarsanız. Ancak gitmek istediğiniz adresi yazmak için "http://" kısmını yazmaya gerek yok. Bu kısmı Internet Explorer kendiliğinden ekleyecektir. Bu Netscape Navigator için de geçerli.
 

Daha Hızlı Gezi

          Internet Explorer'da bazen tuşları kullanarak daha hızlı geziler yapabilirsiniz. Tab tuşuna basarak linkler arasında dolaşabilir, Shift+Tab kombinasyonuna basarak geri seçim yapabilirsiniz. Backspace tuşuna basarak o an bulunduğunuz sayfadan bir önceki sayfaya gidebilirsiniz. Adres satırına geçtiğiniz zaman satırdaki adresiniz otomatikman seçilir. Bir şey yazmaya başladığınız zaman seçilmiş olan yazı silinir ve sizin yazdığınız yerini almiş olur. Eğer seçilmiş olan adresin silinmesini istemiyorsanız, yön tuşlarından; sağ yada sol tuşlarından birine basın. Yukarı ya da aşağı aşağı tuşlarına basarsanız, adres satırının bulunduğu açılır listedeki önceden ziyaret ettiğiniz adresler gelir. Bu, duruma göre kullanışlı olur. Ancak çoğu zaman bunu istemeyiz. Bunun için seçimi iptal etme işleminde sağ yada sol tuşlarını kullanın

ANASAYFA